Kroměřížské výstavy

,

Kroměřížské výstavy

V tomto krásném vánočním období Hanáček navštívil Muzeum Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži. Muzeum nabízí hned tři výstavy, z nichž dvě jsou zajímavé i pro malé návštěvníky. Na každou výstavu se vstupné platí zvlášť, takže je pouze na vás, co všechno navštívíte.

První výstava „Vánoční kouzlo starých časů“ se nachází hned v přízemí. Ukazuje návštěvníkům, jak se slavily Vánoce v průběhu 20. století. Celé výstavě dominuje mechanický betlém z roku 1959, který zaujme především děti. Expozice je velmi dobře rozdělená na jednotlivé časové horizonty – světnice z první poloviny 20. století, měšťanský byt z 20. let, obývací pokoj z 50. a poté i z 80. let 20. století. V každém období je velmi dobře vidět, jak se zdobil vánoční stromeček, jak vypadala vánoční výzdoba a jaké cukroví se peklo v tento sváteční čas. Za skleněnými výlohami jsou pak vystaveny jednotlivé ozdoby, takže si je návštěvníci muzea mohou prohlédnout zblízka. Každý interiér je navíc doplněn betlémy, které u nás mají dlouhou tradici. Výstava je přehledná, velmi zajímavá a v nejednom návštěvníkovi vyvolá vzpomínky na dětství. Můžete ji navštívit do 6.1.

Druhá výstava je umístěna v 1. patře. Jedná se o stálou expozici s názvem „Památník Maxe Švabinského“, která byla otevřena již v roce 1976, upravena pak v roce 2002. Zde si návštěvníci mohou prohlédnout tvorbu známého kroměřížského rodáka, který se proslavil svou výtvarnou činností. Tato výstava není úplně vhodná pro malé ratolesti, ale pokud máte klidné dítko a zajímá vás umění, dá se projít bez újmy a s obdivem.

Třetí výstava se pak nachází ve 2. patře muzea a nese název „Vládci noci“. Jde o zatemněnou místnost, kde se návštěvník pohybuje pouze s baterkou. Organizátoři se tak snažili přiblížit přirozené prostředí živočichů, kteří jsou nejaktivnější v noci. Můžete tak navštívit les, dvůr a mokřady a prohlédnout si za svitu baterky preparáty jednotlivých zvířat. Celou výstavu provází podsvícené informační panely, které poskytují zajímavé informace. Expozice zde bude umístěna až do 3.2.

Hanáček v muzeu strávil asi hodinu a půl, takže se jedná spíše o kratší výlet. Kroměříž však poskytuje další zajímavá místa, která stojí za návštěvu, takže pokud máte čas, vydejte se do tohoto krásného města a navštivte i tyto výstavy. Pobavíte se, zavzpomínáte a dozvíte se pár zajímavostí.

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Neváhejte přispívat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *