Mikulášská nadílka

Mikuláš, čert a anděl

Blíží se nám návštěvy Mikuláše, čerta a anděla, pro někoho radostné chvilky, na které se těší, pro jiného traumatizující zážitky. Musíme si uvědomit, že záleží pouze na nás, na rodičích, jak bude dítě vnímat tyto momenty, zda se bude třást strachy a nebo se radovat z nadílky.

Proč vlastně naše domácnosti navštěvuje zrovna takto vyhlížející trojice? Nejvýraznější a nejdominantnější postavou by měl být vysoký a urostlý Mikuláš, který má oplývat moudrostí, vlídností, popřípadě dětem vzkázat nějaké poučení. Svatý Mikuláš byla reálná postava. Byl to biskup působící v Myře, v Likii, který se stal zachráncem nespravedlivě obviněných a díky své štědrosti byl velmi populární. Právě on je inspirací pro vytvoření postavy Santa Clause. Jeho svátek připadá na 6. prosince, což byl den, kdy zemřel. Mikuláš je tak předzvěst příchodu Ježíška, kdy se rozdávají menší pamlsky. Obsah nadílky se v průběhu let samozřejmě mění, ale největší kouzlo dětem nepřináší dárky, ale zážitek, kdy sejmou své hříchy a zlobení nějakou pěknou básničkou nebo písničkou. Dříve děti nerecitovaly, ale musely se před Mikulášem pomodlit, jako nadílku dostávaly jablka, oříšky, marcipánové figurky apod. Mikuláš je známý po celé Evropě, u nás se slavení tohoto svátku ujalo zhruba ve 14. století. Mikuláš by měl tedy představovat nejvýraznější postavu oné trojice a usměrňovat dovádění čertů a dle zlobivosti dítěte poukazovat na laskavost andělů. Nikdy by ho ovšem neměly „přerůst“ divocí čerti, ať už je dítě jakkoliv zlobivé a neposlušné. Z knihy hříchů by měl přečíst provinění dětí, ale upozornit i na jejich kladné stránky, popřípadě říci, co by měly v příštím roce vylepšit.

Čert pak představuje symbol zla, trestu. Je to postava vyhlížející hrůzostrašně, aby děti viděly, jak vypadá peklo. Čert peklo opouští, aby získal duše hříšníků, tedy lumpů a darebáků. Postava této bytosti je velice úzce spjata s legendou, kdy Mikuláš porazil samotného ďábla. Pozor ovšem se strašením dětí! Pro děti je všechno reálné, není to legrace nebo jen pohrození prstem, jak to vnímáme my dospělí. Malé děti berou tyto postavy zcela vážně a hledají ve svých rodičích oporu. Rodič by měl být tedy pouze přihlížející, popřípadě se s trojicí dopředu domluvit na určitých pravidlech. Čert by měl být celou dobu schovaný za Mikulášem, nebo mu stát po boku, občas se projevit, zablekotat, zařinčet řetězem, ale měl by Mikuláše pouze doprovázet, nikoliv být dominantní postavou oné trojice! Pro děti se tak několikaminutová návštěva může stát natolik traumatizující, že začnou koktat, počůrávat se nebo budou mít z takovýchto bytostí strach spoustu let.

Anděl je naopak symbolem dobra, vlídnosti a laskavosti. Opět není náhoda, že Mikuláše doprovází tato pozitivní postava, existuje legenda spjatá se Svatým Mikulášem. Když si totiž pro Mikuláše přišel samotný Bůh, poprosil jej, aby ho do nebe doprovodily i andělé a bylo mu vyhověno. Proto stojí dodnes po boku vysokého starce s bílým vousem a hezky se na děti usmívá, aby jim dodal odvahu a aby věděly, že i když třeba zlobily, mohou své odčinit a bude jim odpuštěno. Anděl je pro děti většinou nejoblíbenější postavou z naší trojice právě díky svému krásnému a jasnému vzhledu, milému úsměvu a schopnosti odpouštět.

Pro děti je 5. prosince důležitým svátkem, na který se těší a zároveň se bojí. Pokud jim však budete stát po boku a pomůžete překonat jejich strach, podpoříte je v jejich úsilí odčinit své špatné skutky a motivovat je k nápravě, uvidíte, že to pro ně bude velký a příjemný zážitek. A kdybyste náhodou měli doma opravdu lumpa a darebáka a ničemu a rošťáka… nenechte čerta strčit je do pytle, ať vám ten váš malý gauner nezačne do Vánoc koktat. Raději mu dejte za okno nadílku v podobě shnilých brambor a uhlí. Myslím, že je to dostatečný vzkaz od pána pekel. A buďme k sobě upřímní, nezasloužili bychom si i my občas podobnou nadílku?

6 Komentářů
 1. Petra
  Petra says:

  Já se vždy na Mikuláše těšila, ale jednou jsem se kvůli čertu i počůrala strachy. Byl moc zlý. A proto u své dcerky 3,5let říkám postrasit ano ale jen trochu. (AT SI PAMATUJE, ALE NEMÁ TRAUMA A V NOCI STRACHJako tradice je to super, ale nesmí se nic přehánět.

  Odpovědět
 2. Milena
  Milena says:

  My jako děti jsme se na Mikuláše moc těšili ,bylo to neskutečně krásné období ,dnes zvyky upadaj a není to co dřív, stává se s tradice byznys a jako rodič jsem stoho smutná ,pomalu ve městě nepotkáte ani pořádný čerty ani anděli natož Mikuláše .

  Odpovědět
  • Hana Nevrlá
   Hana Nevrlá says:

   Také mám vzpomínky na dětství spojené s ulicemi plnými Mikulášů a čertů. Mrzí mě, že v některých obcích tato tradice vymizela úplně a děti tuto trojici znají jen ze školek a škol.

   Odpovědět
 3. Janna
  Janna says:

  Tento svátek mám moc ráda a taky mě mrzí,že z ulic vymizely tyto bytosti.jako malá jsem je potkávala na každém kroku a dnes jsem ráda,že je vidim na akcích pro děti.je to škoda.tato tradice má své kouzlo a doufám,že za dalších 20let budeme znovu potkávat tuto trojici na každém kroku

  Odpovědět
  • Hana Nevrlá
   Hana Nevrlá says:

   Naprosto s Vámi souhlasím!! A stejně jako Vy doufám, že se tato tradice opět rozšíří do našich ulic 🙂

   Odpovědět

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Neváhejte přispívat!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *